Zespół RGB

Zespół

 

Realizacją projektu zajmuje się multidyscyplinarny zespół, grupa przyjaciół i fascynatów kultury tradycyjnej, skupionych przy Fundacji Tres. Ze względu na swoje profesje spoglądamy na temat tkactwa i wiejskiej palety barw z wielu perspektyw, co mamy nadzieję przyniesie ciekawe efekty i pozwoli udostępnić w nowoczesny i atrakcyjny sposób wyniki naszej pracy.


          

MACIEJ FILIPCZUK
opracowanie merytoryczne, moderacja

Pomysłodawca projektu RGB. Muzyk (Lautari, Tęgie Chłopy, Maciej Filipczuk i Goście Weselni), pasjonat kultury ludowej, pasjonat tradycyjnej odzieży, tkanin i elementów zdobniczych. Współuczestniczył w projekcie "Patterns of Europe / Wzory Europy" realizując część "Wzornik lubelski – warsztat projektowania graficznego" (2015). Znawca rękodzieła ludowego i wnikliwy badacz sztuki ludowej w różnych jej przejawach. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów "Mazurek Vulgaris", "MetaMuzyka" i "Arche Vivum".

 

AGNIESZKA JACKOWIAK
koordynacja, opracowanie merytoryczne

Kulturoznawca, rękodzielnik, zajmuje się edukacją i wyrobem produktów tkackich, filcowych, odnosząc swoją pracę do dawnych technik włókienniczych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w zakresie tkactwa ludowego regionu rawskiego oraz tradycji filcowania z Podlasia i Podhala ("Tkactwo na warsztacie. Tkanina Rawska dawniej i dziś", "Nowa strona tradycyjnego filcu"). Prowadzi Sklep / Pracownię Hobby-Wełna, w której odbywają się warsztaty oraz organizuje wydarzenia promujące rozwój rękodzieła w Polsce, m.in. Dzień Tkaczki, Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych. W ramach projektu Nomad Service zajmuje się odtwórstwem polskich ludowych nakryć głowy.

 

AGNIESZKA JURASZCZYK
grafika, opracowanie wizualne

Artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, projektantka graficzna. Zajmuje się projektowaniem książek, wystaw, stron internetowych, identyfikacji wizualnych. Współautorka działań Fundacji TRES w dziedzinie upowszechniania zasobów kultury.

 

WOJCIECH OLEJNICZAK
dokumentacja foto/video, opracowanie wizualne

Artysta plastyk, fotograf, dokumentalista. Założyciel Fundacji TRES, twórca i realizator projektów wystawienniczych: "Zapomniane twarze Powstania Wielkopolskiego", "Prowincja w centrum", "Portrety regionu Kozła". Współautor i wydawca książki "Do zobaczenia za rok w Jerozolimie". Twórca i realizator projektów edukacyjnych: "Fotoszansa" prowadzonych w Domach Pomocy Społecznej, Domach Dziecka, Grupach AA; "Mam prawo do..."Projekt edukacyjny dla młodzieży w Roku Korczaka. Reżyser i producent filmów dokumentalnych, min o kulturze Rusinów na Słowacji "Portret Rusina z artystą w tle" nagrodzony na Festiwalu Rozstaje Europy.

 

 

 

Galeria